Informace o Kubě

Několik informací co a jak funguje, nebo nefunguje.

Pro ti, kteří jsou závislí na technologiích naši civilizace (telefon, internet,...)to bude trochu šok. 

  1. mobilní sítě a internet
  2. doprava
  3. ubytování
  4. stravování

MOBILNÍ SÍTĚ A INTERNET

Dostupnost internetu je značně omezená. K síti se připojíte většinou ve velkých městech.  Na venkově je dostupnost internetu minimální. Mobilní telefonní sítě sice jsou dostupné, ale připojit se k nějaké síti je obdobné jako s internetem. Pokrytí ostrova  signálem je místy značně omezené. Na Kubě je v provozu jen jeden mobilní operátor.

DOPRAVA

Po celém ostrově se lze dopravovat několika způsoby. První způsob dopravy je místní autobusová doprava. Nefunguje ale tak, jak jsme zvyklí z našeho prostředí. Sice existuje jakýsi přepravní řád, ten se většinou nedodržuje. Spoléhat se, že pojede autobus ve stanovenou dobu je v podmínkách Kuby pošetilé. Docela dobře funguje autostop. Nezapomeňte, že Kubánci maximální mírou využívají obsazenost dopravního prostředku. Nejčastěji se cestuje na malých nákladních autech. Ty jsou většinou plně obsazeny a to až tak, že během přepravy se může stát, že dalšího pasažéra máte posazeného na klíně a vezete se s ním i několik desítek kilometrů po nezpevněných cestách.Něco jako taxi služba funguje jen ve velkých městech. Pokud se budeme pohybovat po ostrově využijeme kombinaci dopravy. 

UBYTOVÁNÍ

Na Kubě nefunguje privátní ubytovací zařízení a komplexy. Kubu mám za posledních 20 let dost dobře zmapovanou a dost zkušeností, abych pro vás zajistil vždy nějaké přijatelné místo, kam složíte své tělo. Bydlet budete v soukromí u místních, které znám, nebo v malých bungalovech s velice skromným vybavením. I při dokonalé organizaci se může stát, že do daného cíle v daný den nedorazíme. Většinou je na vině doprava (prostě se do přepravného prostředku nevejdeme, nebo nám žádný nezastaví. V takovém případě zůstává jediná možnost a to je přespat v polních podmínkách tzv. pod širákem.

STRAVOVÁNÍ